W ostatnim numerze Kwartalnika Policyjnego (3/2018) znalzał sie artykuł asp. szt. Wojciecha Smarza poświecony mozliwościom wykorzystania pszczół miodnych w procesie wykrywania i lokalizacji różnych substancji. Zachęcamy do lektury tego artykułu (linki poniżej), tym bardziej, że jego autorem jest absolwent Uczelni Nauk Społecznych.

Dla zachęty przedstawiamy wybrane fragmenty artykułu.


Możliwości wykorzystania pszczół miodnych w procesie wykrywczym

Podobnie jak psy, pszczoły wykorzystują zdolność organizmu do wykrywania znaków chemicznych materiałów wybuchowych i narkotyków w bardzo niskich stężeniach. W odróżnieniu od większości technicznych instrumentów, pszczoły i psy mogą być przeszkolone do wyszukiwania określonych substancji chemicznych. Psy tropiące muszą współdziałać razem z człowiekiem, obsługi wymaga także większość instrumentów do odczytów chemicznych, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla ludzi, którzy wykonują tego rodzaju zadania. Pszczoły mogą przeszukać duże obszary i pozyskać próbki bez ryzyka dla ludzi, co stanowi ich zasadniczy atut. Ponadto pszczoły potrafią rozpoznać teren w odległości od 1 do 2 km od ula, i w konsekwencji mogą zlokalizować substancje chemiczne wiele razy, przy niskich stężeniach. Innymi słowy, pszczoły autonomicznie i intensywnie przeszukują wyznaczony region bez angażowania większych sił i środków. Powyższe aspekty zostały zamieszczone w niniejszym artykule, który jest rekapitulacją obszerniejszej pracy badawczej.

(...)

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do widoku przewodników z psami rożnych ras patrolujących lotniska, dworce, sprawdzających teren przed imprezami masowymi czy wizytami ważnych osób. Pies tropiący zagościł na stałe we wszystkich służbach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego. Dobrze wyszkolony pies i jego przewodnik są w stanie sprawnie zbadać teren pod kątem umieszczenia materiałów wybuchowych i narkotyków, a psi nos jest w tych sprawach niezastąpiony.

(...)

Uzupełnienie możliwości psów może stanowić wykorzystanie w tym celu pszczół. Mają one bardzo dobrze rozwinięty węch, gdyż życie i komunikacja w ulu w znacznym stopniu są oparte na sile zapachów. Dobrze rozwinięty zmysł powonienia pozwala zwiadowcy na odnalezienie kwitnących kwiatów z odległości kilku kilometrów. Informację o położeniu nowo odnalezionego pożytku przekazuje „tańcem”, zachęcając inne pszczoły do podążenia za sobą.

(...)

Jako pszczelarz obserwuję zachowanie i zwyczaje pszczół, a jako policjant widzę możliwości wykorzystania ich w pewnym zakresie w walce z przestępczością. W naszym klimacie ograniczeniem jest ich różna aktywność w zależności od pory roku. Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii przez dr Joannę Bagniewską pokazują, że pszczoły nadają się wyśmienicie do wykrywania różnych substancji.

(...)

Zaletą pszczół, w porównaniu z psem, jest to, że nie wymagają one jednego przewodnika, którego będą słuchały. W zależności od potrzeb, z urządzenia mógłby korzystać każdy. Nie wszędzie jest możliwe wprowadzenie psa ze względów sanitarnych czy religijnych. Ponadto człowiek obsługujący podobny detektor nie będzie wzbudzał takiego zainteresowania jak przewodnik z psem, co może pozwolić na uniknięcie niepotrzebnych pytań czy ataku paniki.

(...)


Artykuł został opublikowany w nr 3/2018 Kwartalnika Policyjnego - link

Pełna wersja artykułu "Możliwości wykorzystania pszczół miodnych w procesie wykrywczym" w pliku PDF

asp. szt. Wojciech Smarz
Zarząd w Łodzi
Centralnego Biura Śledczego Policji

absolwent
Uczelni Nauk Społecznych
kierunek:
Bezpieczeństwo Wewnętrzne