Już tylko kilka dni zostało do rozpoczęcia głosowania w VII edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy Łodzi mogą wybierać spośród 1028 projektów. Głosowanie rozpocznie się o północy 14 września i potrwa 3 tygodnie do 6 października.

Tradycyjnie już głosować można w formie papierowej – przez dwa tygodnie – od 14 do 29 września a także w formie elektronicznej. Głosowanie elektroniczne dłuższe jest od głosowania papierowego o tydzień.

Mapę z punktami do głosowania można znaleźć na stronie www.lodz.pl/bo. Tam także dostępna jest lista ze wszystkimi dopuszczonymi do głosowania projektami. Już teraz można projekty oglądać, analizować, po to, by wybrać te najbardziej interesujące.

W tegorocznej edycji ŁBO można zagłosować na maksymalnie pięć projektów.
To co wyróżnia tę edycję, to możliwość głosowania na 5 różnych osiedlach. Do tej pory trzeba było wybrać jedno osiedle, na którym chcieliśmy oddać głosy. W tym roku także budżet obywatelski realizowany jest tylko na poziomie osiedlowym, nie ma w ogóle projektów ponadosiedlowych.

Aby zagłosować trzeba mieć numer PESEL, nie ma ograniczenia wiekowego. Podczas głosowania elektronicznego na numer telefonu wysyłany jest specjalny kod, dzięki któremu można zakończyć proces głosowania. Na jeden numer może być wysłane do pięciu kodów – czyli może zagłosować maksymalnie 5 osób.

JAK I GDZIE GŁOSOWAĆ ?
  • Zagłosować możesz papierowo lub elektronicznie
  • Papierowo można głosować od 14 do 29 września, elektronicznie od 14 września do 6 października
  • Aby zagłosować musisz podać numer PESEL oraz imię, nazwisko i miejscowość zamieszkania, a także podpisać oświadczenia (m.in. dotyczące RODO)
  • W tegorocznej edycji można oddać 5 głosów (zagłosować na pięć projektów). Głosowanie odbywa się tylko na poziomie osiedlowym. Możesz jednak wybrać pięć projektów z pięciu RÓŻNYCH osiedli (bez znaczenia jest tutaj adres zamieszkania)
  • Po zaznaczeniu wybranych projektów na podany nr telefonu komórkowego otrzymasz po krótkiej chwili kod weryfikacyjny przesłany bezpłatnie SMS-em.
  • Na jeden numer telefonu przysługuje do 5 kodów do głosowanie, co oznacza, że może zagłosować do pięciu osób (np. z rodziny lub znajomych)
  • Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Łodzi (ale pamiętaj, nie musisz być zameldowany w Łodzi, wystarczy, że tutaj mieszkasz)
WAŻNE
  • Głosowanie nie może odbywać się na raty, co oznacza, że jeżeli podczas głosowania wybierzesz tylko trzy projekty, wpiszesz swój numer PESEL, a na Twój numer telefonu przyjdzie kod weryfikacyjny, to nie będziesz mógł zagłosować drugi raz, by wybrać jeszcze dodatkowe dwa projekty, to nie będzie to już możliwe.
  • Nie można łączyć dwóch form głosowania (np. zagłosować na dwa projekty papierowo, a na trzy elektronicznie)
  • Pamiętaj, by nie udostępniać swoich danych osobowych, a także unikaj podpisywania gotowych, wypełnionych kart

Więcej informacji na stronie UMŁ - TUTAJ

Informacje i grafiki przygotowane w oparciu o materiały ze strony https://uml.lodz.pl/bo/