Już dziś, 25 września, rozpocznie się jubileuszowy X Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival. Potrwa jak zawsze trzy dni, ale będzie w tym roku wyglądał odmiennie od tego, do czego przyzwyczaili się jego fani.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa pod każdym względem. Artystycznym, technologicznym i ideowym. Szczególne warunki roku 2020, w tym obostrzenia dotyczące zgromadzeń, uniemożliwiają organizację LMF w postaci znanej wieloletnim już widzom festiwalu.

Energia wielotysięcznych tłumów na Piotrkowskiej nie będzie częścią tegorocznej edycji, nadal jednak obecne będą magia światła, obrazu i dżwięku. Będzie też pewna wdzięczności podróż po poprzednich edycjach festiwalu, celebrująca dekadę pracy nad największym obecnie festiwalem światła w Polsce.

Oznacza to, że z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa impreza odbędzie się głównie online, w ramach projektu „LMF w Twoim domu”, stworzonym na tę okazję przez Fundację Lux Pro Monumentis, organizatora festiwalu. Na stronie www.lmf.com.pl można będzie podziwiać m.in. projekt „LMF360”.

To multimedialna galeria instalacji przestrzennych, zrealizowana w formie animacji 360 stopni. Przenosi widza na wirtualny plac, przy którym stoją budynki znane z wcześniejszych edycji festiwalu. Na nich będzie można podziwiać instalacje i projekcje wizualne artystów z całego świata - zachęca Beata Konieczniak, dyrektor Light.Move.Festival.

W internetowej galerii będą prezentowane też najlepsze realizacje festiwali lat poprzednich.

Bogaty program pokazów świetlnych, mappingów, spotkań z artystami poprzednich edycji oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych będzie dostępny na stronie internetowej www.lmf.com.pl oraz facebookowej w trybie na żywo, a także do odtworzenia w dowolnym terminie po wybraniu preferowanego filmiku. W ramach tego transmitowany będzie również świetlny spektakl odgrywający się w festiwalowych dniach nad Łodzią.
Program transmisji:

Najbardziej spektakularnym i odbywającym się w rzeczywistej przestrzeni projektem LMF 2020 będzie „Światło Przyszłości”.

Setki lamp na 10 najwyższych i najbardziej charakterystycznych budynkach Łodzi stworzy nad miastem świetlną kompozycję będącą symbolem nieskończoności i nadziei na lepsze jutro - wyjaśnia Konieczniak dodając, że łodzianie będą mogli obserwować ten spektakl ze swoich domów, balkonów, z ulic lub na żywo w internecie (w piątek i sobotę co pół godziny). Lokalizacje pokazów nie zostaną podane do wiadomości, by nie powodować gromadzenia się tłumów. Trzeba patrzeć w niebo lub w monitor komputera.

Festiwal będzie miał też atrakcję muzyczną - w piątek (25.09.) Łukasz L.U.C. Rostkowski z projektem Rebel Babel oraz gościnnie Melą Koteluk zagra koncert na dachu jednego z budynków z projektu „Światło Przyszłości”.

Więcej informacji na stronie festiwalu: https://www.lmf.com.pl/


Treści do artykułu oraz wykorzystane grafiki pochodzą ze stron:
https://www.lmf.com.pl/
https://lodz.naszemiasto.pl
https://uml.lodz.pl