Szanowni Państwo, Drodzy Studenci,

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną i nasze wspólne dobro, zwracamy się z prośbą o ograniczenie wizyt osobistych w siedzibie uczelni. Pozostajemy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego a także dostarczania dokumentów za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

Dziękujemy za zrozumienie i życzymy zdrowia!

30. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOMIKSU I GIER W ŁODZI
27-29 września 2019
Expo-Łódź, al. Politechniki 4 oraz EC1 Łódź - Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3

NAJWIĘKSZA KOMIKSOWA IMPREZA W POLSCE!
Już po raz kolejny zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Tym razem w nowej lokalizacji Expo- Łódź. Nie może was tam zabraknąć!
 
 W programie:

 • otwarcie Wystawa "Sztuka DC. Świt superbohaterów"
 • obchody 100-lecia polskiego komiksu
 • gwiazdy komiksu światowego i polskiego
 • największa komiksowa strefa targowa w Polsce
 • panele dyskusyjne
 • spotkania autorskie
 • prelekcje
 • warsztaty
 • strefa autografów
 • konkurs cosplay
 • strefa wolnego grania
 • turnieje w gry komputerowe
 • strefa gier planszowych
 • ogłoszenie laureatów nagród w Międzynarodowym konkursie na krótką formę komiksową
 • rozdanie nagród za Najlepszy polski album, Najlepsze polskie wydawnictwo i wręczenie tytułu Doktora Humoris Causa (Nagroda im. Papcia Chmiela)
 • wystawy sztuki komiksowej

O festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier istnieje od 1991 roku i jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Do 1998 roku funkcjonował jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu. MFKiG to przede wszystkim miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych.  27. edycję festiwalu, zorganizowaną w 2016 roku w łódzkiej Atlas Arenie, odwiedziło ponad 20 tysięcy osób.

Program festiwalu zbudowany jest z wielu elementów. Do najważniejszych należą:

 • Strefa komiksu: spotkania z rysownikami i scenarzystami komiksów, wydawcami i znawcami tematu. Na festiwal co roku przyjeżdża ponad stu artystów z Polski i zagranicy. Łódź gościła już takie sławy, jak Jean Giraud, Milo Manara, Stan Sakai, Simon Bisley, Dave McKean, Norm Breyfogle, Don Rosa, Jean Van Hamme, Andreas, Regis Loisel, Marvano, Akira Yamaoka, Brian Azzarello, Eduardo Risso, Alan Grant, Igort, Melinda Gebbie, Tanino Liberatore, Tony Sandoval, Ramon K. Perez i wielu innych. Festiwal odwiedzili też niemal wszyscy polscy klasycy rysowanych opowieści (Grzegorz Rosiński, Zbigniew i Grażyna Kasprzakowie, Henryk Jerzy Chmielewski, Tadeusz Baranowski, Bohdan Butenko, Szarlota Pawel, Janusz Christa, Bogusław Polch, Marek Szyszko i Tadeusz Raczkiewicz) oraz setki twórców młodszych pokoleń.
 • Strefa gier: turnieje w gry „pecetowe” i konsolowe; turnieje, nauka i wolne granie w planszówki, spotkania z twórcami i wydawcami gier oraz badaczami tematyki gamingowej.
 • Strefa targowa: na festiwalowych stoiskach, oprócz nowości, można kupić stare i nowe komiksy z całego świata, gadżety, gry i książki. W części targowej wystawiają się też producenci profesjonalnego sprzętu dla grafików.
 • Międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową: najważniejszy w Polsce konkurs dla twórców komiksu. Artyści przysyłają do Łodzi prace o dowolnej tematyce, których objętość nie przekracza 8 stron. Komiksy pokazywane są na wystawie, a wybrane trafiają do festiwalowego katalogu. Najlepszą pracę jury nagradza statuetką Grand Prix. Przyznaje też trzy kolejne nagrody oraz trzy wyróżnienia.
 • Wystawy:  w zależności od roku – jest ich od kilkunastu do niemal trzydziestu. Prezentowane są przekrojowe wystawy komiksu zagranicznego, pokazywany jest dorobek polskich klasyków i młodych rysowników. Nie brakuje tez wystaw tematycznych. Ekspozycje zlokalizowane są w różnych punktach miasta, m.in. w „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, Łódzkim Domu Kultury, Domu Literatury w Łodzi, Poleskim Ośrodku Sztuki oraz w plenerze, klubach czy centrach handlowych.
 • Warsztaty i edukacja: zaproszeni na festiwal autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu. Festiwal organizuje też konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, połączony z komiksową edukacją.
 • Strefa Star Wars: panele dyskusyjnymi, spotkania z ciekawymi gośćmi, wystawy – skierowane oczywiście do miłośników Gwiezdnych Wojen.
 • Strefa Manga Corner: wszystko dla wielbicieli komiksu japońskiego.
 • Cosplay: konkurs na najlepsze przebranie za postać ze świata komiksu, mangi, anime i gier.

Głównymi organizatorami MFKiG są „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi (od 2016 roku) oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur” (od 1991 roku). W latach 1991-2012 partnerem „Conturu” był Łódzki Dom Kultury, a w latach 2013-2015 – Dom Literatury w Łodzi. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Łodzi oraz głównego sponsora – Grupy Atlas.

Program festiwalu

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie pod tym adresem
https://komiksfestiwal.com/program/

Dla uczestnika

CENY BILETÓW NA FESTIWAL

Dorośli
25 PLN – bilet jednodniowy na sobotę lub niedzielę
40 PLN – karnet dwudniowy (28-29.09)

Dzieci (3-12 lat)*
10 PLN – bilet jednodniowy na sobotę lub niedzielę
18 PLN – karnet dwudniowy (28-29.09)

* dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą za darmo

Bilety można zakupić internetowo przez stronę http://bilety.ec1lodz.pl, w kasach biletowych Planetarium EC1 lub w trakcie trwania festiwalu w Expo-Łódź.

UWAGA! Z BILETEM (OPASKĄ) NA FESTIWAL ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZAKUPIENIA BILETU NA WYSTAWĘ „SZTUKA DC. ŚWIT SUPERBOHATERÓW” 30% TANIEJ.

W celu zakupienia biletu w promocyjnej cenie, na stronie http://bilety.ec1lodz.pl należy wybrać wydarzenie „Sztuka DC. Świt superbohaterów”, a następnie jeden z dni trwania festiwalu (28 lub 29 września). Po kliknięciu w opcję „kup teraz” przy wybranej godzinie zwiedzania pojawi się oferta biletów z biletami po promocyjnej cenie.

GODZINY OTWARCIA FESTIWALU

EXPO-ŁÓDŹ
Sobota: 10:00-20:00
Niedziela: 10:00-16:00
Godziny otwarcia kas: 9:00

Bilety w sprzedaży obejmują wydarzenia z soboty i niedzieli.

MIEJSCA FESTIWALOWE

Expo-Łódź
al. Politechniki 4
Dojazd
Tramwaje: 15, 17
Autobusy: 55A, 55B, 74A, 74B, 77

EC1 Łódź
ul. Targowa 1/3
Dojazd
Tramwaje: 1, 5, 9B, 12, 13, 18
Autobusy: 51, 53, 57, 58, 61, 77, 80, 83, 85 i 86

Klub Broadway 18
ul. Stefanowskiego 17
Dojazd
Tramwaje: 15, 17
Autobusy: 55A, 55B, 74A, 74B, 77 N4A, N4B, N7A, N7B

Więcej o festiwalu

Wiecej o Festiwalu znajdziecie na stronie organizatora (warto zajrzeć):
https://komiksfestiwal.com/


Wszystkie wykorzystanie w niniejszym artykule teksty, grafiki, zdjecia i linki pochodzą ze stron organizatora i pozostają jego własnością.
https://komiksfestiwal.com/
http://www.switsuperbohaterow.pl/?fbclid=IwAR0h3yjhiPZEjHJP95QRojI1hTKYiVcyz8JwmJL0HgqoijsBn9WNU-EFcN8
https://www.facebook.com/FestiwalKomiksu/