Szanowni Państwo, Drodzy Studenci,

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną i nasze wspólne dobro, zwracamy się z prośbą o ograniczenie wizyt osobistych w siedzibie uczelni. Pozostajemy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego a także dostarczania dokumentów za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

Dziękujemy za zrozumienie i życzymy zdrowia!

Drodzy studenci!

Z okazji Waszego święta

życzymy Wam wszystkim, aby czas studiów był okresem twórczych i inspirujących działań, zdobywania wiedzy i rozwijania pasji!

Władze i pracownicy
Uczelni Nauk Społecznych


Obchodzony 17 listopada Dzień Studenta to międzynarodowe święto wszystkich studiujących ustanowione na pamiątkę tragicznych wydarzeń roku 1939, kiedy to demonstracja czechosłowackich studentów, otwarcie sprzeciwiających się agresji III Rzeszy Niemieckiej wyszła na ulice, aby w ten sposób zamanifestować swoje niezadowolenie. Ten wyraz obywatelskiego nieposłuszeństwa został krwawo stłumiony przez nazistów, a część demonstrantów zapłaciła za ten brak bierności największą cenę, jaką było życie. Pamięć pomordowanych uczczona została już dwa lata później, gdy w 1941 roku międzynarodowa społeczność akademicka postanowiła ustanowić święto wszystkich żaków. Nie jest to jednak jedynie forma nostalgicznego powrotu do czasu wojny i wszechobecnego terroru nazizmu, ale przede wszystkim podkreśla i przypomina o studenckich prawach i ich realnym wpływie na sposób i jakość kształcenia.

W Polsce Międzynarodowy Dzień Studenta nie jest prawie w ogóle obchodzony. Co więcej, mało kto jest w ogóle świadomy istnienia tego święta. Czy nie powinien być to głośny i popularny czas celebracji tytułu żaka? Czy studenci nie mają powodów do dumy i świętowania?

Z pewnością żacy mają wiele powodów, zarówno do świętowania jak i do dumy. Należą do elitarnego grona osób kształcących się. Rocznie w szkołach wyższych wszystkich typów edukuje się 1937,4 tys. studentów, co stanowi zaledwie 5% populacji w Polsce. Są otwarci na nowe kultury i chętnie poznają inne kraje. W ciągu ostatnich 14 lat w międzynarodowym programie mobilności studenckiej Erasmus udział wzięło aż 123 356 polskich studentów. Polscy studenci są aktywni nie tylko na uczelni, uczęszczając na wykłady i ćwiczenia, ale również poza nią. Czynnie działają w sekcjach sportowych reprezentując uczelnie na turniejach i meczach. Dają dobry przykład dbając o swoją formę poprzez ruch oraz działają w duchu zdrowej rywalizacji. Na każdej uczelni istnieją koła naukowe, które świadczą o ambicji i chęci intelektualnego oraz towarzyskiego rozwoju studentów, a w całym kraju funkcjonują międzyuczelniane i pozarządowe organizacje studenckie zrzeszające aktywnych, młodych ludzi z pasją.

Międzynarodowy Dzień Studenta obchodzony jest z inicjatywy Europejskiego Forum Studentów (https://www.aegee.org/). Jest to interdyscyplinarna organizacja studencka zrzeszająca ponad 13 tys. członków z całej Europy i działająca w ponad 260 miastach akademickich w 42 krajach. Jej celem jest promocja idei Wspólnej Europy wśród młodzieży. W Polsce znajduje się aż 13 anten, z czego jedna mieści się w Warszawie. Jest ona jednym z pierwszych oddziałów stowarzyszenia w Europie Środkowo-Wschodniej.

To właśnie w tej części Europy, w 1939 roku, studenci w Pradze wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko wtargnięciu nazistów. Manifestacja została krwawo stłumiona, wielu studentów zginęło, a 1200 trafiło do obozów koncentracyjnych. Dwa lata po tragicznych wydarzeniach 17 listopada ustanowiono Międzynarodowym Dniem Studenta.

Dziś święto to obchodzone jest nie dość hucznie. I chociaż studenci w większości nie potrzebują okazji do celebracji, to powyżej opisane wydarzenia powinny być corocznie przypominane