16. MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY

5 października 2019 r. - 15 marca 2020 r.
Lokalizacja:
Centralne Muzeum Włókiennctwa w Łodzi - ul. Piotrkowska 282
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Ośrodek Propagandy Sztuki - Sienkiewicza 44

Międzynarodowe Triennale Tkaniny, najstarsza i najważniejsza prezentacja zjawisk związanych z współczesną tkaniną artystyczną, odbędzie się po raz 16. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wydarzenie organizowane jest w odświeżonej formule, pod kierownictwem kuratorki sztuki współczesnej, Marty Kowalewskiej, która w swoim dorobku ma szereg ważnych pokazów skupionych wokół sztuki tkaniny i od lat bada historię i konteksty tkaniny artystycznej. Za jej sprawą tegoroczne Triennale zyskało hasło przewodnie – „Przekraczanie granic”, które definiuje wiele problemów współczesności, jak ruchy migracyjne, przenikanie kultur, określenie tożsamości jednostki i całych społeczności.

Wyjątkowym wydarzeniem jest ekspozycja "Dialogi – poza granicami" towarzysząca 16. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, którego otwarta struktura, pozwala spojrzeć na medium tkaniny z wielu perspektyw. Do udziału w tej niezwykłej wystawie zaproszonych zostało kilku ważnych artystów z różnych krajów: Caroline Achaintre i Anne Wilson oraz C.T. Jasper i Joanna Malinowska. Ci ostatni specjalnie na tą ekspozycję, stworzyli monumentalną kompozycję „Ptaki egzotyczne". Dzięki uprzejmości Fundacji Zwierciadło prezentujemy również pracę Piotra Uklańskiego ze zbiorów z Jankilevitsch Collection. W tym kontekście ciekawie wygląda historyczny kontrapunkt dla współczesnych prac – gobeliny zrealizowane według projektów Georges’a Braque’a i Le Corbusiera w legendarnym ośrodku produkcji tkanin w Aubusson. Połączenie tradycyjnej techniki wykonania z nowoczesną wizją artystyczną było jedną z dróg odnowy dwudziestowiecznej tkaniny artystycznej.

Wystawa stanowi wyjątkową okazję, by zaprezentować podejścia każdego z artystów do wykorzystania materiałów, technik i działań performatywnych opartych na tkaninie. Dyskusje dotyczące materiałów tekstylnych, performansu, oddziaływania społecznego i polityki, choć co do zasady pełne pasji i świadomości powagi sytuacji, rzadko przyciągają należną im uwagę krytyków. Ten niecodzienny pokaz jest przykładem, jak współczesne, oparte na badaniach i konceptualne zaangażowane prace mogą to osiągnąć.

Tradycją Triennale jest obecność, obok głównej prezentacji, Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej oraz Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej, które także będą organizowane pod opieką kuratorów. Te trzy wydarzenia tworzą szeroką i całościową panoramę zjawiska, jakim jest współczesna tkanina artystyczna.

Podczas 16. MTT mamy przyjemność pokazać także wyjątkową pracę pt. „Wasze Rzeczy” – 20 metrową tkaninę stworzoną w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie przez oczekujące tam na przyznanie ochrony międzynarodowej czeczeńskie uchodźczynie według koncepcji i pomysłu Pameli Bożek.

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE

Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej
Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, odwołując się do tematu przewodniego 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny - Przekraczanie granic, prezentuje kolekcję dzieł pochodzących z archiwów łódzkiego Centralnego Muzeum Włókiennictwa. To jednocześnie hołd złożony pionierskiej wystawie Ireny Huml, prezentowanej w warszawskiej Zachęcie w 1961 roku, i refleksja nad nią. Na tej wystawie, pokazującej twórczość Heleny i Stefana Gałkowskich, obok prac tkackich zaprezentowano projekty i rysunki o różnej tematyce, niekoniecznie odnoszące się do tkanin.

Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej
Tkanina, w skali mikro i makro, nie jest dziś homogeniczną dziedziną, a aktywność artystów twórczo balansuje na styku tkaniny z innymi dziedzinami sztuki. Wystawa zatem ma pokazać, jak dynamiczne i różnorodne są możliwości tkackiego medium, ile sprzeczności i niejednoznaczności tkwi w nim samym. Prezentowane prace powstały w ciągu ostatnich trzydziestu kilku lat i pochodzą z dwóch największych w Polsce kolekcji miniatur tkackich – Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Muzeum Miasta Gdyni. Kolekcje formowały się nieprzypadkowo, są wynikiem przeglądu miniatur tkackich, organizowanego przez każdą z wspomnianych instytucji. Wybór prac z obu kolekcji został dopełniony miniaturami ze zbiorów własnych artystów, powstałymi w 2018 i 2019 roku.

Więcej na stronie muzeum - https://cmwl.pl/public/


Wszystkie wykorzystane informacje i grafiki pochodzą ze strony Centralnego Muzeum Włókiennictwa z Łodzi i pozostaja jego własnością.